Стандартна версія

 Головна Оголошення

Як не нашкодити організму під час святкування Водохреща

 Опубліковано: 17 січня 2023, 13:38

Водохреща

19 січня вся Україна буде відзначати Водохреща Господнє. У цей день люди йдуть до найближчих водойм для того, щоб заповнити цілющою водою свою тару, а найбільш сміливі пірнають в ополонку. 
Лікарі зазначають: зимове купання, зокрема купання в ополонці, вважається найвищою формою загартування холодом. Фактично це великий фізичний та психоемоційний стрес, адже таке купання викликає максимальне напруження фізіологічних механізмів терморегуляції та активізацію діяльності практично всіх органів і систем.
Але, слід пам’ятати, що при загартуванні важливо дотримуватися принципів поступовості, послідовності, систематичності, а також загальних рекомендацій лікарів.
Для тих, хто все ж таки наважиться пірнати в ополонку, Міністерство охорони здоров’я підготувало рекомендації, як це правильно робити, щоб не було негативних наслідків.
Готуйтесь заздалегідь
Спонтанне купання в крижаній воді не може загартувати і зміцнити організм. Навпаки – такі дії можуть спричинити погіршення самопочуття. Починати загартовуватись краще поступово, з прохолодного душу або обливання, повільно знижуючи температуру води і збільшуючи тривалість процедури. 
Правильно занурюйтесь у воду
Перед зануренням у воду зробіть енергійну розминку. Не варто швидко пірнати у воду: спочатку намочіть обличчя, груди, живіт та спину і лише після цього занурюйтесь по шию. Не слід пірнати з головою, адже це може призвести до різкого охолодження організму. Безпечне перебування у крижаній воді – 3-5 секунд. Для людей, які роками практикують загартування водою, не рекомендується перебувати в ополонці довше 1,5-2 хвилин.
Правильно виходьте з води
Після купання якнайшвидше зніміть мокрий одяг, швидко розітріться рушником і одягніться. Це зменшить холодове навантаження. Одяг та взуття повинні бути сухими, теплими та просторими. Вони мають легко і швидко одягатись, без ґудзиків, застібок та шнурівок.
«Прислухайтесь» до свого організму
Реакція на холод індивідуальна. Вона залежить від багатьох факторів: віку, статті, фізичної підготовки, тощо. Наприклад, при однаковому за тривалістю перебуванні у воді однієї  тієї ж температури діти віддають на 10-20% більше тепла, ніж дорослі, чоловіки – на 10-18% більше, ніж жінки.
Різка зміна температури може викликати запаморочення, блювання та шум у вухах, спазм коронарних артерій, аритмії, рефлекторну зупинку серця, виникнення судом навіть у цілком здорової людини. 
Відмовтесь від алкоголю та куріння
Вживати алкоголь та курити перед зануренням у крижану воду дуже небезпечно. Алкоголь розширює периферичні судини, що значно збільшує тепловіддачу. Куріння суттєво порушує кровообіг, збільшуючи охолодження. 
Порадьтесь із вашим сімейним лікарем
Перед зануренням в крижану воду необхідно обов'язково порадитись із вашим лікарем, оскільки зимове плавання може спричинити проблеми зі здоров'ям.
Протипокази для пірнання в крижану воду:
запальні процеси носоглотки та придаткових пазух носа, середнього вуха (отити);
захворювання серцево-судинної системи (вроджені та набуті вади серця, ішемічна хвороба серця з нападами стенокардії, перенесений інфаркт міокарда, важкий коронаросклероз, гіпертонічна хвороба ІІ та ІІІ стадії);
хвороби центральної нервової системи (епілепсія, наслідки важких травм черепа, виражений склероз судин головного мозку, енцефаліт, арахноїдит);
захворювання периферичної нервової системи (неврити та поліневрити);
захворювання ендокринної системи (цукровий діабет, тиреотоксикоз);
хвороби органів зору (глаукома, кон'юнктивіт);
хвороби органів дихання (туберкульоз легень – активний та в стадії ускладнень, запалення легень, бронхіальна астма, емфізема);
захворювання сечостатевої системи (нефрит, цистит, аднексит, простатит);
захворювання шлунково-кишкового тракту (виразкова хвороба шлунка, ентероколіт, холецистит, гепатит);
шкірно-венеричні захворювання;
наявність великих післяопікових рубців.
Також не варто брати участь у хрещенських купаннях вагітним жінкам та дітям до 6 років. Старші діти можуть купатися лише під наглядом дорослих.
Пам’ятайте, купатися можна лише в спеціально обладнаних місцях із перевіреним дном.
 
Миргородське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області


    Твіт