Стандартна версія

 ГоловнаНовини

Скандал у Полтавській облраді: Олександру Біленькому нараховують збитки

 Опубліковано: 2 травня 2019, 09:18

Депутати стверджують: «Витрачання коштів обласного бюджету - некомпетентність, марнотратство й кримінал».

Полтавську обласну раду чекає великий кадровий струс. Його детонатором став скандал, пов'язаний з виявленням нами – депутатами обласної ради, членами Постійної комісії з питань бюджету та управління майном, масштабних зловживань з коштами бюджету. І очевидна некомпетентність керівництва облради. А ще - спроби чиновників апарату облради перешкоджати діяльності депутатів, що є чистим криміналом.

Наші прагнення оцінити ефективність витрачання коштів обласного бюджету на ті чи інші програми і комунальні підприємства привели до сумного відкриття: тимчасово відсторонений від посади голови комісії Микола Бондар (він з Лохвиччини) абсолютно ніяк не організовував роботу комісії і це унеможливило контроль за витрачанням бюджетних коштів. Така його бездіяльність призвела до очевидних зловживань з боку керівництва облради, зокрема - Олександра Біленького.

Останній на викриття реагував істерично: всіляко перешкоджав бюджетній комісії, а коли зірвати її роботу не вдалося - намагався фальсифікувати саме засідання комісії. Це є кримінал.

Чим "глибше" ми "копали", тим більше розкривалося зловживань.

Тоді О. Біленький перед Великоднем заявив, що все, що відбувається - чистої води політика, і що він сам готовий подати у відставку, якщо депутатський корпус області втратить до нього довіру. Опоненти Біленького з фактами на руках стверджують, що розбазарювання грошей обласного бюджету - це аж ніяк не політика, а суто кримінал. І тому у випадку з О. Біленьким вже найближчим часом розмова піде не про політику, а про кримінальну відповідальність. Ту саму, яка "в особливо великих розмірах".

Також є питання до керівництва облради і по використанню сотень мільйонів гривень нібито на реалізацію обласної програми "Довкілля-2021", в тому числі на "розчищення русел річок". Де, нажаль, грошей витекло більше, ніж води в тих річках є й було.

На порядку денному також стоїть питання про ліквідацію посади заступника голови Полтавської облради, створену з ініціативи О. Біленького для свого земляка-"решетилівця" і товариша молодості Анатолія Ханка, депутата від ВО "Свобода". Що, як стало відомо з ряду джерел, така собі розмінна карта в торгах О. Біленького зі "Свободою": в результаті остання в Полтавській області синхронізує свою "активність" з побажаннями голови Полтавської облради, тим самим посилюючи його позиції.

Анатолій Ханко

Свого часу О. Біленький переконував колег-депутатів проголосувати за введення посади "другого зама" для Ханко, аргументуючи це консолідацією політичних сил облради і великими обсягами організаційної роботи. Але фактично вводив депутатів в оману: посада Ханка стала посадою "весільного генерала" - без будь-яких корисних функцій і навантажень.

Таке працевлаштування в начальницькому кріслі друга дитинства має відчутні наслідки не тільки особисто для О. Біленького, але і для обласного бюджету. Тому що зарплата і витрати на утримання ще одного заступника з нульовим функціоналом виймає з кишень платників податків не менше двох мільйонів гривень щорічно: зарплата А. Ханка, просторий кабінет з приймальною, секретарка, авто, зарплата помічників і т. ін. І чому цей прояв земляцтва мусить оплачувати бюджет області - незрозуміло.

Вже 3 травня на виїзній сесії Полтавської облради (яка планується в м. Миргороді) О. Біленького чекає палка дискусія з депутатами. Можливо - з оргвисновками для деяких нинішніх посадовців облради.

Для того, щоб ви самі змогли оцінити наші аргументи, пропонуємо короткий виклад претензій бюджетної Комісії Полтавської облради до його голови: «Витрачання коштів обласного бюджету: некомпетентність, марнотратство й кримінал.

Микола Бондар

З моменту тимчасового відсторонення Миколи Бондара з посади голови постійної Комісії з питань бюджету та управління майном (25 березня 2019 р.), на якого було покладено організацію її роботи, вперше, у нинішній Полтавській обласній раді VII скликання, депутатським корпусом повноцінно розпочато системну роботу та ревізію ефективності й правомірності використання коштів обласного бюджету.

М. Бондар самоусунувся від виконання обов’язків голови комісії, що призвело до порушень фінансової дисципліни з боку керівництва Полтавської облради та Полтавської ОДА; зловживань високих посадових осіб бюджетними коштами; до багатомільйонних збитків обласного бюджету та фактичного банкрутства ряду ключових комунальних підприємств обласного значення.

Вже перші кроки комісії з питань бюджету та управління майном (виконання обов’язків було покладено на заступника голови – Степаненко І.В.) з ревізії використання коштів обласного бюджету та виконання ряду затверджених програм, призвели до виявлення кричущої некомпетентності керівництва Полтавської облради.

Намагаючись приховати зловживання, керівництво Полтавської облради - в особі її голови Олександра Біленького - вдалося до порушень законодавства, службової підробки, шантажу і обману. Ним було здійснено незаконну спробу блокування роботи комісії, а коли це не вдалося – подано до сесії обласної ради (запланованої на 03.05.2019р.) проект рішення про одноосібну зміну складу бюджетної комісії… Без відповідних заяв про вихід із комісії депутатів та інших законних підстав, тобто для зручного «ручного керівництва».

Тим часом, буквально щодня Комісія отримує все нові й нові підтвердження зловживань із грошима з обласного бюджету, їх нецільового використання, "договорнякам" між керівництвом облради та ОДА з ознаками корупції.

І ось про них.

Щодо ремонту сесійної зали Полтавської обласної ради - злочинна недбалість

Спочатку О. Біленький публічно заявив, що "покращення" сесійної зали обійдеться в 15 млн грн – на ремонт зали виділять 5-6 млн грн, а решту витратять на закупку і встановлення нової електронної системи для голосування. Проте рішеннями Полтавської обласної ради на капітальний ремонт зали засідань вже передбачено 66 млн грн, із яких 16 млн грн – тільки на систему голосування «РАДА»! При цьому реконструкція супроводжувалася масою порушень, які можна пояснити тільки зловживаннями тих, хто її затіяв.

О.Біленький та А.Ханко на фоні ремонту залу Облради

Голова облради мав спочатку замовити обстеження зали і довести необхідність капремонту. Але він цього не зробив. Проект капремонту не пройшов кваліфіковану експертизу та виявився "сирим", з безліччю дефектів, що пізніше вилилося у додаткові мільйонні бюджетні витрати. "Дефективний" проект ремонту, проте, був виставлений на тендер. Із підрядником (ТОВ "БК" ЕНЕРГОСФЕРА ", ЄДРПОУ 36396866) уклали договір, і лише потім виплили витратні дефекти проекту (18 зауважень з боку підрядника!).

Вже в процесі капремонту сесійної зали з'ясувалося, що дах і фундамент (вимощення) також потребують ремонту. Роботи, які не враховані у проектній документації - повна заміна зливової каналізації; не вирішена проблема підтоплення будівлі каналізаційними стоками крізь несучі конструкції; не передбачений проектом ремонт системи опалення вестибюлю та холу зали, а спроектована система опалення містить грубі технічні помилки; відсутні у проекті навіть, обов’язкова для споруд такого типу, пожежна сигналізація та відеоспостереження, і т.ін.

Керівництво обласної ради та ОДА не мали права брати на виконання проект, не перевіривши його якість. Не мали права й оголошувати тендер, коли проектна документація не отримала висновків щодо доцільності такого ремонту.
При цьому авторський нагляд і повторну експертизу, всупереч практиці, здійснює одна і та ж особа.

Навіщо тоді потрібен цілий Департамент будівництва, містобудування і архітектури Полтавської ОДА з чималим штатом співробітників, якщо ремонт будівлі облради здійснюється з грубим порушенням затверджених процедур, а сам Департамент отримує 2,5% від вартості робіт на утримання самих себе?

Специфікація до Договору підряду по ремонту залу Облради

Керівництво облради також не довело депутатам необхідність капітального ремонту сесійної зали і його ефективність саме в такому обсязі.

Ремонт сесійної зали облради коштував платникам податків 66 млн грн, ще близько 10 млн грн планується витратити на ремонт даху та заміну вітражів.

Фактично нове робоче місце кожного депутата вже обійшлося платникам податків приблизно в 440 тис грн ($16 300). І ця цифра майже подвоїться до вересня цього року! І до кінця вересня 2019 року депутати в сесійну залу ще не потраплять - весь цей час повноцінна робота депутатського корпусу фактично заблокована та обмежується проведенням виїзних сесій в районах області.

Таке марнотратство бюджетних коштів - особиста відповідальність голови Полтавської облради Олександра Біленького.

Щодо Полтавського обласного комунального підприємства “Полтавафарм” - спроба штучного банкрутства підприємства.

Полтавафарм

Це прибуткове підприємство (більш ніж 200 аптек і аптечних пунктів із 20-відсотковою часткою ринку області) з 2017 року має негативний фінрезультат. Всі негаразди підприємства спричинені провальним менеджментом на керівних посадах - про це свідчить висновок Державної аудиторської служби від 2018 року. Але і у 2018 році ПОКП "Полтавафарм" прибутковим не стало: 4,6 млн грн збитків (на тлі 6,8 млн грн збитків у 2017 році).

Сьогодні загальна кредиторська заборгованість становить 36 млн грн, а також збитки близько 5 млн грн.

Після затримання на хабарі екс-директора "Полтавафарм" В.Прядка, в 2017-му році О. Біленький ініціював кадрову чехарду в "Полтавафарм", де з літа 2017 року вже змінилися 4 керівники в статусі «в.о.». Це унеможливлює будь-яке планування діяльності підприємства, “розмиває” відповідальність “тимчасового” керівництва ПОКП "Полтавафарм" за стан справ на підприємстві і веде до його штучного банкрутства. Можливо, у керівництва Полтавської облради і його партнерів є свої, приватні бізнес-плани на майбутнє ПОКП "Полтавафарм", але вже не в якості комунального підприємства? Таке беззаперечно є неприпустимим.

Ми особисто переконалися в тому, що О. Біленький всіляко перешкоджає публічному звіту керівництва цього комунального підприємства перед депутатами. Про те, що саме такий стан справ на підприємстві є умисним, свідчить той факт, що О. Біленький вже півтора роки не призначає конкурс на заміщення посади керівника ПОКП "Полтавафарм".

Першим кроком до виведення підприємства із кризи може стати призначення керівника зі статусом “в. о.” спеціаліста із самого ПОКП "Полтавафарм", якого обере саме трудовий колектив. Знаючи специфіку виробництва, ринок області та кадровий потенціал підприємства, така людина, за підтримки обласної ради, здатна буде покласти край процесу знищення цього надважливого підприємства.

Щодо Комунального підприємства Полтавської обласної ради «Полтававодоканал» - нецільове витрачання коштів

Полтававодоканал

Обласна рада на прохання КП ПОР “Полтававодоканал” виділити з обласного бюджету кошти в сумі 20 млн грн для покриття боргів минулих періодів за спожиту електроенергію відповідне рішення 14.02.2019 р. № 1046 прийняла. Проте як було встановлено депутатами-членами Комісії з питань бюджету та управління майном, у рішенні було вказано інше призначення для виділення коштів - “поповнення статутного капіталу КП ПОР “Полтававодоканал”, що фактично є підміною підстав для виділення коштів підприємству. Рішення, прийняте з таким формулюванням, дозволило керівництву підприємства не використати кошти за призначенням, розпоряджатися ними на власний розсуд, а борги за електроенергію не сплачувати в повному обсязі.

Щодо ПОКП ВКП «Полтавапаливо» - злочинна недбалість

Вивіска «Полтавапаливо»

Після подання директором Полтавського обласного комунального виробничо-комерційного підприємства «Полтавапаливо» заяви про звільнення, право підпису документів не було передано нікому. Бездіяльність керівництва Полтавської обласної ради та Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської ОДА, його безпорадність і неконтрольованість у питаннях управління комунальним майном фактично заблокували фінансово-господарську діяльність ПОКП ВКП «Полтавапаливо».

Тільки після звернення до постійної Комісії з питань бюджету та управління майном головного інженера, заступника директора підприємства Горященка Миколи Олександровича, комісія винесла на розгляд засідання вказане питання з метою невідкладного його вирішення. Лише після цього було отримано повідомлення про те, що головою Полтавської облради було видане розпорядження про оголошення конкурсу на посаду керівника підприємства, а Полтавська ОДА повідомила про підготовку розпорядження про покладення обов’язків керівника на Горященка М.О. Тим самим робота підприємства продовжується.

Продовжується, але зі збитками, які виникли через безвідповідальне ставлення Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської ОДА, в оперативному управлінні якого перебуває ПОКП ВКП «Полтавапаливо».

Щодо Перспективного плану формування територій громад Полтавської області - спотворення волі громад і застосування адмінресурсу

Проект перспективного плану, який був схвалений Полтавською обласною радою 21 грудня 2018 р., не затверджений Кабінетом Міністрів України і повернутий із зауваженнями, враховуючи численні скарги та звернення громад. Вони почали розглядатися лише на останніх трьох засіданнях Постійної комісії з питань бюджету та управління майном, оскільки ніхто ніколи не запрошував представників громад до обговорення перспективного плану. Тому ми, депутати – члени Комісії з питань бюджету та управління майном, - закликаємо повернути проект Перспективного плану формування територій громад Полтавської області на доопрацювання з можливістю його розгляду на наступному засіданні сесії обласної ради.

Таке доопрацювання провести з обов’язковою участю представників Полтавського Центру розвитку місцевого самоврядування, із залученням окремих експертів, депутатів, представників громад, згідно Методики формування спроможних територіальних громад і з цього приводу депутати – члени бюджетної комісії – звернулися до Кабінету Міністрів України.

Іншого виходу немає, оскільки рекомендації, які надавалися комісією з питань бюджету та управління майном до уваги Департаментом економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської ОДА, не приймаються. І навіть виконавчий апарат обласної ради їх не доводить до відома, оскільки робота виконавчого апарату обласної ради блокована особисто головою обласної ради Олександром Біленьким. О. Біленький не координує роботу Комісії, а виконавчий апарат не сприяє депутатам у здійсненні повноважень.

Ми маємо намір вирішити це питання системно, а не ситуативно “латати” якісь “дірки” і виконувати чиїсь забаганки у стратегічно важливому для області процесі створення об’єднаних громад.

Спроби керівництва Полтавської обласної ради та облдержадміністрації у питанні створення громад нав’язати саме такий - хаотичний, безсистемний спосіб роботи, та ще й згідно вказівок “згори” - грубо порушує ПРИНЦИП ДОБРОВІЛЬНОСТІ В ОБ’ЄДНАННІ ГРОМАД, про що йде мова в Законі України «Про добровільне об’єднання територіальних громад».

Щодо злочинної протидії депутатській діяльності з боку виконавчого апарату Полтавської обласної ради

Олександр Біленький

Склалося так, що сьогодні Олександр Біленький фактично “привласнив” собі виконавчий апарат обласної ради, який, по суті, перетворився на приватне підприємство О. Біленького. Виконавчий апарат не працює для забезпечення роботи бюджетної комісії, а виконує лише особисті доручення голови облради, що є порушенням законів України та Регламенту Полтавської обласної ради.

Тільки суд, а не апарат обласної ради може надати правову оцінку будь-якому колегіальному рішенню депутатів, на чому ми окремо наголошуємо.

Протягом останнього місяця координатору бюджетної комісії з виконавчого апарату облради забороняється направляти на адресу більшості членів комісії будь-які документи для опрацювання.

Яскравим прикладом цього може бути засідання комісії 26 квітня 2019 року, коли на засідання комісії прибули представники комунальних підприємств обласного підпорядкування для розгляду питань, але належні документи були відсутні. Таким чином апарат облради саботує роботу депутатів. Тому бюджетна комісія була вимушена відкрити свою електронну скриньку і протягом місяця самостійно організовувала всю свою роботу замість виконавчого апарату облради.

На всі питання членів комісії до виконавчого апарату обласної ради - чому протизаконно створюються перешкоди в роботі комісії? - відповідь одна «Вказівка голови».

На офіційному сайті облради про роботу комісії з питань бюджету та управління майном не оприлюднюється жодного матеріалу, що є порушенням Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Такий саботаж з боку співробітників апарату Полтавської облради підпадає під ознаки дії ст. 351 Кримінального Кодексу України (“Перешкоджання діяльності народного депутата України та депутата місцевої ради”).

Протиправна діяльність співробітників апарату облради щоденно документується, а відповідна заява про вчинення кримінального злочину з боку керівництва обласної ради скерована 27.04.2019 р. до правоохоронних органів.

Оксана Черкас

Окрім того, суттєво відчутним стало зволікання з боку виконавчого апарату із оформленням документів для виплат матеріальної допомоги для незахищених верств населення. Кожен із депутатів брав на себе відповідальність перед виборцями. Проте у виконавчому апараті його керівник Оксана Черкас сама вирішує, кому проводити перерахунки в першу чергу, а кого “притримати”. Вказаними діями О. Черкас підриває авторитет депутатів перед своїми виборцями, що є неприпустимим.

Неповага голови обласної ради, нівелювання ним всіх прав та обов’язків депутатів, обурює. Він підірвав авторитет, нашкодив репутації та доброму імені депутатів, коли одноосібно вніс на розгляд президії облради проект рішення про зміни у складі бюджетної Комісії. Свідченням кричущого свавілля є те, що О. Біленький проігнорував факт того, що вихід із складу комісії можливий лише за поданням відповідної заяви самим депутатом. Це є порушенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Регламенту Полтавської обласної ради VII скликання. Відтак знову вводиться в оману депутатський корпус, який є офіційним представником громад у Полтавській обласній раді і який на сесії має розглядати відповідне питання.

Такі зловживання та маніпулювання потягнуть за собою кримінальну відповідальність “технічних виконавців” цієї оборудки.

На 24 сесії Полтавської обласної ради VII скликання від 14.02.2019 року) прийнято рішення сесії «Про структуру та чисельність виконавчого апарату обласної ради". Відповідно до нього загальна чисельність виконавчого апарату обласної ради становить 65 чол., тобто з початку скликання чисельність виконавчого апарату зросла з 37 до 65 осіб. При цьому було створено два управління з вже існуючих відділів – управління із загальних питань та управління фінансового та господарського забезпечення чисельністю, (8 і 7 чол. відповідно). Але це жодним чином не позначилося на якості роботи самого апарату, на якості та оперативності організаційного забезпечення діяльності комісій, сесій та депутатів.

Так сталося тому, що відділи, які займаються саме організаційним забезпеченням діяльності ради, а саме проведенням засідань комісій і сесій, залишились поза управліннями, їх статус "принижений" керівництвом облради. Що є неприпустимим.

Це також наводить на думку про можливе збільшення рівня заробітної плати для окремих «потрібних» керівництву облради працівників.

Пріоритетним завданням депутатів та обласного керівництва є забезпечення життя та діяльності всіх без виключення районів області. Разом із тим, за баченням керівника Полтавської обласної ради О. Біленького, основним місцем спрямування бюджетних коштів та покращення життя є один район – його рідний Решетилівський! А це наводить на роздуми щодо правильності прийняття відповідних рішень в частині підтримки розвитку всієї території області, а не тільки одного району.

Депутати Полтавської обласної ради,
члени бюджетної комісії,
СТЕПАНЕНКО Ірина,
СИДОРЕНКО Іван,
ТИМОХА Юрій,
ЛЯШКО Руслан,
СІМОНОВ Андрій,
ЩУРОВ Віктор,
МУХТАРОВ Фахраддін,
БАБАК Віталій

Виконавчий комітет    Твіт