Головна Коронавірус

Коронавірус

5 листопада 2021, 11:27

З 8 листопада набуде чинності Наказ Міністерства охорони здоров’я “Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням”. Відповідно до Наказу обов’язковим щепленням проти COVID-19 підлягають працівники: центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів закладів освіти

5 листопада 2021, 11:21

Найбільш незахищеними в часи пандемії залишаються літні люди, які через дезінформацію, страх чи брак мотивації не щепились від COVID-19. Саме літні люди хворіють найтяжче, потрапляють у лікарню, до реанімації та помирають від цієї хвороби. Інфоволонтери доносять перевірену й достовірну інформацію про COVID-19, а також про вакцинацію як найбільш ефективний спосіб захиститись від важкого перебігу цієї хвороби та смерті.

4 листопада 2021, 15:19

 МІФ №1: Мета вакцинації – викликати колективний СНІД. У соцмережах поширюється чергова конспірологічна теорія про те, що істинною метою вакцинації є намір урядів «викликати колективний СНІД». «Держава знайшла ефективний спосіб позбутися зайвих людей і різко скоротити видатки пенсійного фонду», – заявляють автори конспірології.
 ФАКТ: Вакцинація, зокрема й проти COVID-19, не викликає СНІДу. В складі вакцин проти коронавірусу не міститься вірусу імунодефіциту людини. ВІЛ поширюється при передачі біологічних рідин, що містять вірус імунодефіциту, від однієї людини іншій.

4 листопада 2021, 15:16

Зібрання людей, які ми бачимо сьогодні із закликами не вакцинуватися – це насмішка над нашими медиками та над родинами, які, на жаль, втратили своїх рідних через ковід.

4 листопада 2021, 15:09

За інформацією Полтавського обласного центру контролю і профілактики хвороб МОЗ України, від початку карантину на Полтавщині діагностували 102 945 випадків захворювання на COVID-19, в тому числі на території сучасного Миргородського району – 13049. Одужали 85 715 жителів області (+430). Продовжують лікування 13 632 осіб.

2 листопада 2021, 09:14

Відповідні рекомендації були ухвалені наказом Міністерства охорони здоров’я від 13.10.2021 № 2234. Дітей віком від 12 років рекомендовано щепити вакциною Comirnaty від Pfizer/BioNTech. Для них цю вакцину використовують за тією ж схемою, що й для дорослих, – дві дози по 0,3 мл з інтервалом у 21-28 діб. Для того, щоб щепити від коронавірусної хвороби дитину віком 12+, ця дитина, її батьки або опікуни мають надати лікарю, який проводить вакцинацію, документи, що підтверджують наявність у неї всіх рутинних щеплень згідно з Національним календарем щеплень (форма 063/о).

2 листопада 2021, 09:10

Міністерство охорони здоров’я України публікує роз’яснення щодо застосування переліку медичних протипоказань та застережень до вакцинації проти COVID-19. Протипоказання до вакцинації може встановлювати сімейний або лікуючий лікар та надати відповідний висновок про тимчасове чи постійне протипоказання. За потреби лікар може направити пацієнта до профільного спеціаліста, за висновком якого остаточно приймає рішення, чи здійснювати вакцинацію відразу чи відтермінувати її до певного часу.

2 листопада 2021, 09:07

Кашлюк, дифтерія, правець, кір, паротит, краснуха, туберкульоз, гемофільна інфекція типу b (ХІБ-інфекція), гепатит В та поліомієліт — 10 небезпечних хвороб, запобігти яким можна через планову масову вакцинацію дітей та дорослих. Держава повністю безкоштовно забезпечує вакцинами, що входять до Календаря профілактичних щеплень. Отже, кожен може безоплатно отримати щеплення від цих хвороб. Пандемія COVID-19 не скасовує можливість виникнення спалахів інших хвороб, тому так важлива планова вакцинація дітей та дорослих.

2 листопада 2021, 09:04

У новій інформаційній кампанії Міністерство охорони здоров'я (МОЗ) України, за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) закликають українських батьків зробити дітям необхідні планові щеплення до початку нового навчального року.

1 листопада 2021, 15:03

Тепер, щоб згенерувати COVID-сертифікат потрібно зайти в застосунок чи портал, натиснути «Отримати сертифікат», і все — сертифікат генерується. Раніше у застосунку потрібно було підписувати запит на сертифікат Дія.Підписом та обличчям. На порталі використовували електронний ключ та Photo ID. Зараз достатньо авторизуватися через BankID чи Mobile ID і зробити декілька кліків. Згенерувати сертифікат у застосунку

28 жовтня 2021, 10:08

Люди з алергіями можуть вагатися щодо вакцинації проти COVID-19, бо вважають, що щеплення їм зашкодить. Алергія — це реакція імунної системи на алерген, а науці наразі відомо понад 20 тисяч алергенів, не кожен із них викликає реакцію в кожної людини з алергією. Тому якщо ваша алергія не пов’язана з реакцією на щеплення, то вакцинуватися обов’язково треба.

28 жовтня 2021, 09:58

Якщо ви отримали щеплення проти коронавірусної хвороби, то можете здавати кров уже наступного дня, якщо: 🟩 почуваєтеся добре; 🟩 не маєте підвищеної температури, слабкості; 🟩 не маєте будь-яких несприятливих подій після імунізації. Це правило стосується не лише вакцини проти COVID-19, а й усіх інших неживих вакцин (а проти коронавірусної хвороби зараз застосовуються лише неживі, тобто інактивовані вакцини) https://rcblood.org/2XvUWew.

28 жовтня 2021, 09:55

Чому в Україні так мало вакцинованих та чи потрібен примус до щеплення

27 жовтня 2021, 09:02

На початок серпня принаймні однією дозою антиковідної вакцини в Моршині було щеплено 72,4% дорослого населення, двома дозами було вакциновано 66% дорослих мешканців. Влітку в містечку зовсім не було хворих на коронавірусну хворобу, а зараз там реєструють поодинокі випадки, оскільки хворіють переважно невакциновані люди, каже координатор з вакцинації проти COVID-19 у Львівській області Олег Когут. Як же вдалося щепити мешканців Моршина та захиститися від коронавірусної хвороби читайте у матеріалі Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки - https://bit.ly/Morshyn.

27 жовтня 2021, 08:59

З 18 по 24 жовтня 2021 року в Україні з коронавірусною хворобою було госпіталізовано 33 551 людина, з яких 31 493, або 94%, не отримали жодної дози антиковідної вакцини. Про це свідчать дані інформаційно-аналітичної системи MedData. Нагадаємо, що вакцини захищають від важкого перебігу, госпіталізації та смерті від COVID-19. Втім слід пам’ятати, що найкращий захист вибудовується через 14 днів після отримання 2-ї дози вакцини. В Україні поступово збільшується охоплення вакцинацією від COVID-19 літніх людей, які найбільше ризикують тяжко перехворіти та померти від цієї хвороби.

27 жовтня 2021, 08:56

Брифінг міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко (Viktor Liashko) щодо ситуації з поширенням COVID-19 на території України.

25 жовтня 2021, 10:48

Володимир Штифурак – доцент кафедри психології Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського “Я вакцинувався тому, що, по-перше, я переконаний прихильник вакцинації в принципі. Тому, що ця хвороба надзвичайно небезпечна й нова, мало вивчена. По-друге, я працюю в системі професій “людина-людина”, де передбачена велика кількість комунікацій. Тому можливість перенесення цієї хвороби надзвичайно велика”.

25 жовтня 2021, 10:44

Вакцинуйтеся та захистіть себе та своїх близьких від важкого перебігу COVID-19, госпіталізації та смерті

25 жовтня 2021, 10:40

Про ключові зміни при відвідуванні громадських закладів на жовтому та червоному рівні епіднебезпеки розповів заступник міністра охорони здоров'я - головний державний санітарний лікар України, Ігор Кузін в колонці для УКРІНФОРМ: https://cutt.ly/WREPnOT ➖ Які документи потрібні для відвідування та роботи громадських закладів? ➖ Хто може перевіряти наявність COVID-сертифікатів та негативних тестів? ➖ На що варто звернути увагу клієнтам при відвідуванні громадських закладів?

23 жовтня 2021, 09:41

Це інноваційна вакцина на платформі мРНК, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Ефективність вакцини Comirnaty проти так званого “дикого” варіанту вірусу SARS-CoV-2, який вперше виявили в Вухані, становить 95%. Джерело: https://bit.ly/Comirnaty_wild Вакцина ефективно захищає і від інших мутованих штамів коронавірусу. Так, за результатами британського дослідження, опублікованими в авторитетному науковому виданні “The New England Journal of Medicine” у серпні 2021 року.

23 жовтня 2021, 09:38

Наразі в Україні масові заходи дозволені за різних умов, залежно від рівня епіднебезпеки, в якому перебуває регіон. ▪️ Жовтий рівень: ➖ Масовий захід можна провести лише за умови розміщення не більше однієї людини на 4 кв. метри або наповненості залів не більше ніж на дві третини місць. ➖ Вказані обмеження не будуть застосовуватись, якщо всі учасники та організатори заходу мають документ про отримання хоча б однієї дози вакцини проти COVID-19 або негативий ПЛР-тест чи експрес-тест на COVID-19, чинний 72 години. ➖ Дотримання маскового режиму – обов’язкове.

23 жовтня 2021, 09:36

Французьке дослідження за участі 22,6 мільйона людей у віці від 50 років показало, що вакцинація від коронавірусної інфекції знижує ризик госпіталізації та смерті на 90%. Використовуючи Національну систему даних охорони здоров’я Франції, дослідники проаналізували інформацію про 11,3 мільйона вакцинованих людей старше 50 років та таку ж кількість невакцинованих з тієї ж вікової групи у період з 27 грудня 2020 року, коли в країні розпочалася вакцинація, і до 20 липня 2021 року.

22 жовтня 2021, 09:08

Попереду вихідні - чудова нагода знайти час, щоб захистити себе та своїх близьких від COVID-19. Пам’ятайте, що люди літнього віку, особи із супутніми захворюваннями і ті, хто часто контактують з людьми мають найвищий ризик захворіти, потрапити в лікарню чи померти від COVID-19. Не зволікайте! Щеплення безоплатні та доступні поблизу вас. Знайдіть найближчий центр/пункт вакцинації, вакцинуйтеся та нагадайте своїм близьким про важливість щеплення від COVID-19.

22 жовтня 2021, 09:05

Як і раніше при перетині державного кордону невакциновані громадяни мають встановити застосунок «Вдома». При цьому сама цифрова послуга частково змінює своє призначення - додаток більше не відстежуватиме геолокацію, а через 72 години буде деактивований. Українці, які повертаються з-за кордону та іноземці, які прибувають до України, і не мають свідоцтва чи сертифікату про вакцинацію, зобов’язані показати працівнику прикордонної служби активований додаток «Вдома». Інакше - громадян України відправлятимуть на 14-денну обсервацію, а іноземцям відмовлятимуть у в’їзді на територію України.

19 жовтня 2021, 13:11

Понад 1,8 мільйонів українців на сьогодні успішно користуються електронним документом, що підтверджує факт вакцинації від COVID-19 у додатку “Дія”. Користувачі можуть отримати і міжнародний, і внутрішній COVID-сертифікати. Відтак, їхні власники можуть не лише зручно перетинати кордон, але й користуватися документом всередині країни. Приміром, у випадку введення обмежень “жовтого”, “помаранчевого” та “червоного” рівня епідемічної небезпеки. Йдеться про можливість користуватися послугами міжрегіональних перевезень, відвідувати громадські місця чи брати участь у масових заходах.

19 жовтня 2021, 13:09

Лише за минулий тиждень в країні виявили понад 105 тис. нових випадків захворювання, що на 11% більше, ніж за попередній. Наразі 57% ліжок, призначених для лікування хворих на коронавірусну хворобу, зайняті. За минулий тиждень COVID-19 забрав життя 2 300 українців, що на 22% більше, ніж тижнем раніше.

19 жовтня 2021, 13:06

Відповідаємо на найбільш часті питання з приводу нових правил перевезень.❗Нагадаємо, вони набувають чинності з 21 жовтня 2021 року. 🧐Хто буде контролювати автентичність сертифікатів/тестів? ☝️Відповідь: функції контролю покладені на Міністерство внутрішніх справ. У провідників будуть зразки, за якими вони будуть звіряти надані пасажирами документи. ❗У разі недотримання пасажирами правил перевезення поїзна бригада зобов’язана повідомити правоохоронні органи. 🧐Чи стосуються нові правила пасажирів віком до 18 років?

18 жовтня 2021, 13:24

“Я вірю в прогрес науки. І вважаю, що якщо вченими винайдена вакцина проти такої хвороби, то щоб її побороти – треба вакцинуватися. Окрім цього, я досить важко перехворіла на COVID-19, мені потрібно було бути на роботі, опікуватися зовсім іншими справами, а я 4 тижні долала цю хворобу.” За словами Наталії, професія освітянки вимагає постійного спілкування з дітьми та дорослими. У Наталії є літні батьки, тому вона розуміла ризики та відповідальність. Це теж спонукало її вакцинуватися, захистити себе та не наражати близьких на небезпеку.

18 жовтня 2021, 13:21

Одна з вакцин проти COVID-19, які використовує Україна, – CoronaVac від Sinovac Biotech. Це інактивована вакцина, яку розробила китайська біофармацевтична компанія. Вакцина містить у своєму складі неактивний, “вбитий” вірус. Організм реагує на нього та виробляє імунітет. Згідно з результатами чилійського дослідження, проведеного в лютому-квітні 2021 року, ефективність Coronavac становить 65,9% у запобіганні захворюванню на COVID-19 (штами “Альфа” та “Гамма”), 87,5% у попередженні госпіталізації та 86,3% у запобіганні смерті від ковіду. Джерело: bit.ly/CoronaVac_Chile.

18 жовтня 2021, 11:05

Комп’ютерна томографія (КТ) – метод рентгенівського сканування, за якого пучок рентгенівського променю проходить через тканини людського тіла в різних напрямках. Фактично КТ дає змогу визначити стан будь-якого органу людини. У випадку із коронавірусною хворобою COVID-19 йдеться про КТ органів грудної клітини. Цей метод діагностики став ще більш популярним серед українців з початку пандемії. Проте, ефективність його використання для хворих на COVID-19 є сумнівною. У першу чергу тому, що відсутність змін на КТ не означає відсутність захворювання.

13 жовтня 2021, 09:47

Про це повідомили в МОЗ. У міністерстві наводять слова міністра охорони здоров’я про те, що нові правила перевезень поширюються на повнолітніх осіб: громадян України, іноземців та осіб без громадянства. «Діти до 18 років зможуть користуватись громадським транспортом у поїздках між регіонами без пред’явлення негативних тестів на COVID-19 та сертифікатів чи міжнародних свідоцтв про щеплення. Для дітей віком від 12 років залишається обов’язкове правило використовувати захисні маски під час перебування у громадських місцях, зокрема транспорті», – сказав міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко

13 жовтня 2021, 09:45

Міністерство охорони здоров'я України своїм наказом від 04.10.2021 № 2153 затвердило перелік організацій, представники яких підлягають обов'язковій вакцинації проти COVID-19. Про це сьогодні повідомив в ході прес-брифінгу очільник обласного департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак. «Згідно з наказом обов’язковій вакцинації проти COVID-19 підлягають як освітяни, так і працівники органів влади, адже вони кожен день взаємодіють із великою кількістю людей, а тому ризикують інфікуватися на коронавірусну хворобу.

13 жовтня 2021, 09:37

Якщо ви пересуваєтеся в межах регіонів з жовтим рівнем епіднебезпеки вам необхідний один із таких документів: Документ про отримання хоча б однієї дози вакцини проти COVID-19 Негативний результат ПЛР-тесту або експрес-тесту на COVID-19, який чинний 72 години. Якщо ви виїжджаєте або прямуєте в регіон з червоним рівнем епіднебезпеки вам буде необхідний один із таких документів: Документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації Негативний результат ПЛР-тесту або експрес-тесту на COVID-19, який чинний 72 години.

12 жовтня 2021, 10:35

Із 7 жовтня люди літнього віку, як і всі охочі, мають змогу вакцинуватись від коронавірусу в місцевих відділеннях «Укрпошти». Така ініціатива надасть можливість мешканцям територіальних громад, особливо літнім людям, максимально комфортно отримати послуги з вакцинації. Проведення вакцинації у поштових відділеннях організовано за сприяння Полтавської облдержадміністрації, дирекції АТ «Укрпошта», координатора вакцинації на Полтавщині та Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА.

12 жовтня 2021, 10:35

Наразі епідеміологічна ситуація в Україні продовжує погіршуватися. Показники захворюваності та смертності перевищують навіть найпесимістичніші прогнози. Як розповів директор Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА Віктор Лисак, за індикаторами визначення епідемічної небезпеки від COVID-19 станом на 11 жовтня Полтавська область перебуває у помаранчевій зоні. Для полтавців існує реальна небезпека опинитися у червоній зоні, а це знов загрожує низкою жорстких карантинних обмежень. І головне – все більше людей наражаються на небезпеку захворіти та померти від ускладнень COVID-19.

12 жовтня 2021, 10:29

7-9 жовтня 2021 року в пунктах щеплень від COVID-19, які відкрилися в окремих відділеннях Укрпошта в усіх регіонах країни, вакцинували 13 472 людей. Першу дозу антиковідної вакцини тут отримали 8 832 пенсіонери, другу дозу – 4 265 пенсіонерів. Також у цих пунктах продовжилася вакцинація працівників самої Укрпошти. За четвер-суботу першу дозу отримали 326 співробітників, другу – 49. Нагадаємо, що 7 жовтня у співпраці з Міністерством охорони здоров’я України у відділеннях Укрпошти запрацювали перші тимчасові пункти вакцинації.

12 жовтня 2021, 10:27

Час захистити себе і близьких людей від загроз COVID-19. Вакцинуйтеся уже сьогодні! Запишіться у найближчий центр/пункт вакцинації та вбережіть себе від тяжкого перебігу хвороби, госпіталізації чи смерті. Особливо, в зоні ризику госпіталізації чи смерті люди літнього віку. Допоможіть їм записатися на вакцинацію!

12 жовтня 2021, 10:16

Безоплатному тестуванню на COVID-19 наразі підлягають не лише пацієнти, у яких є підозра на коронавірусну хворобу. Затверджені Міністерством охорони здоров’ям стандарти передбачають, що ПЛР-тестування на COVID-19 лікар обов’язково має призначати: Особам із підозрою COVID-19 Особам з ознаками інших ГРВІ Особам з ознаками вірусної пневмонії Пацієнтам з позагоспітальною пневмонією Контактним особам при появі симптомів, які не виключають COVID-19

11 жовтня 2021, 11:07

Звичайно, найкраще використовувати одну й ту саму вакцину як для першого, так і для другого щеплення. Втім, якщо та сама вакцина недоступна, або на першу дозу сталася важка реакція (наприклад тромбоз), можливо введення вакцин за такою схемою: 1-ша доза AstraZeneca (Covishield, SKBio, Vaxzevria), 2-га – Comirnaty чи Moderna через 12 тижнів. 1-ша доза Comirnaty чи Moderna, 2-га – Moderna чи Comirnaty через 28 днів Нагадаємо, що усі вакцини AstraZeneca різних виробників (Covishield, AstraZeneca-SKBio, Vaxzevria) мають однаковий склад та технологію виробництва і тому є взаємозамінними.

11 жовтня 2021, 11:04

Хворі на COVID-19 можуть по-різному переносити захворювання. Це залежить від ряду чинників та передбачити заздалегідь неможливо. Мінімізувати ризик тяжкого перебігу та смерті внаслідок коронавірусної хвороби, зокрема й від небезпечних штамів, допомагає вакцинація. Що підтверджує ряд досліджень https://bit.ly/3kYest6, https://bit.ly/2Y6id6K, https://bit.ly/3l5TLeS. Як характеризується легкий перебіг захворювання: Невисокою гарячкою (до 38° C), яка піддається корекції Нежиттю та/або закладеністю носа Головним болем Болем у горлі Міалгією (болем у м’язах).

11 жовтня 2021, 11:01

Після вакцинації імунна система вибудовує захист. Тому реакції після щеплення є нормальними для вашого організму. Не хвилюйтеся, якщо ви відчули: почервоніння, біль, набряк у місці ін'єкції підвищення температури втома головний біль озноб чи лихоманку біль у м'язах чи суглобах біль у животі, нудоту сонливість чи безсоння запаморочення Такі реакції минають за кілька днів. Якщо такі симптоми не минули або ви відчуваєте погіршення самопочуття, зверніться до сімейного лікаря. Вакцинація запобігає тяжкому перебігу COVID-19, госпіталізації та смерті і рятує ваше життя!

8 жовтня 2021, 08:51

Міністерство охорони здоров'я України своїм наказом від 04.10.2021 № 2153, зареєстрованим в Мін’юсті 07.10.2021 за №1306/36928, затвердило перелік організацій, представники яких підлягають обов'язковій вакцинації проти COVID-19. Згідно з наказом, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби, обов’язковій вакцинації проти COVID-19 підлягають працівники: Центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів. Місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів

8 жовтня 2021, 08:47

97,1% людей, яких госпіталізували з COVID-19 у вересні в Україні, були невакцинованими, тобто не отримали двох доз антиковідної вакцини, про що свідчать дані електронної системи охорони здоров’я. Загалом серед українців, яким діагностували коронавірусну хворобу в цей період, 95,7% не були повністю вакциновані. Це є ще одним доказом того, що вакцинація діє та захищає від важкої форми COVID-19.

8 жовтня 2021, 08:44

Адже вони потім не допоможуть вам вилікуватись від COVID-19, запобігти госпіталізації чи смерті. МОЗ почав процедуру відсторонення керівників медзакладів від виконання своїх обов’язків, де розслідуються випадки підробки медичних даних. Ми вже направили листи-подання до власників 15 закладів охорони здоров’я де можливо відбувалась фальсифікація. А вчора профільний Комітет Парламенту підтримав ініційовані Міністерством зміни до кримінального Кодексу, які посилюють відповідальності за подібні злочини.

7 жовтня 2021, 09:14

Буде виділено 150 мільйонів гривень на діагностику COVID-19 Ці кошти потрібні на закупівлю експрес-тестів на визначення антигену коронавірусу SARS-CoV-2 та наборів для відбору біоматеріалу для методу ПЛР. Дельта-штам коронавірусу поширюється значно швидше, ніж базовий штам, відповідно реагувати потрібно оперативно.

7 жовтня 2021, 09:11

Понад 56 тисяч українців померли від COVID-19, тисячі отримали важкі ускладнення, загострення хронічних легеневих, аутоімунних, серцево-судинних захворювань та появу нових, а ще тисячі потерпають від так званого «довгого ковіду» – частого головного болю, кашлю, безсоння, слабкості, запаморочень та хронічної втоми. Наразі єдиним способом захистити себе від важкої хвороби та смерті є вакцинація. Втім близько чверті українців не поспішають щепитися від COVID-19, тому що бояться можливих побічних реакцій на вакцини. Та чи справді ризик отримати важку реакцію на вакцини переважує ризики від самої хвороби?

7 жовтня 2021, 09:09

Незалежно від того, пройшла людина повний курс щеплення проти COVID-19 чи перехворіла, захисні маски зобов’язані носити всі без виключення. Оскільки використання медичних масок залишається основним способом уникнути інфікування коронавірусною хворобою та унеможливити передачу вірусу. Медичні працівники, ті, хто має симптоми респіраторного захворювання або позитивний результат на COVID-19, особи з груп ризику тяжкого перебігу захворювання повинні носити медичну маску, з метою убезпечити не лише оточення, але й себе.

6 жовтня 2021, 09:42

Вакцинація від COVID-19. Як записатися на щеплення? (ВІДЕО)

6 жовтня 2021, 09:40

Спільно з освітньою платформою Stopfake продовжуємо інформаційний проєкт «Чистий мозок». Читайте нову підбірка спростувань. МІФ №1: Побічні ефекти вакцин від COVID-19 у десятки разів перевищують такі ефекти від вакцин проти грипу. ФАКТ: У соціальних мережах поширюють інформацію про те, що побічні ефекти вакцин від COVID-19 в десятки разів перевищують подібні негативні реакції від вакцин проти грипу. Йдеться про дослідження ізраїльського соціолога і кримінолога Джоша Гецкова, який послався на американську базу даних VAERS.

6 жовтня 2021, 09:38

Отримати сертифікат можна в декілька кліків у застосунку чи на порталі Дія або у свого сімейного лікаря. Утім, деякі люди виготовляють, продають чи купують підробку. Вже зараз у роботі правоохоронних органів відкриті сотні проваджень. Про це стало відомо під час спільного брифінгу МОЗ, Мінцифри та Кіберполу. Нещодавно Уряд ухвалив законопроєкт про кримінальну відповідальність за продаж та користування підробленими COVID-сертифікатами: ➖ За використання підроблених COVID-сертифікатів — штраф до 34 тисяч гривень або до 2 років обмеження волі.

5 жовтня 2021, 11:13

Протидія підробці COVID-сертифікатів в Україні: брифінг Мінцифри, МОЗ та Кіберполіції. Коли: 5 жовтня, 10:00 Трансляція брифінгу відбудеться на офіційній сторінці МОЗ у Facebook. Детальніше на сайті: https://cutt.ly/XEKfopv 6 і 8 жовтня у Києві, в Міжнародному виставковому центрі, відбудеться ІІІ науково-практична конференція «Успіхи та актуальні проблеми трансплантації і донорства органів в Україні». Реєстрація на перший день: http://surl.li/ahwiy Реєстрація на другий день: особиста присутність: http://surl.li/aicdo онлайн: https://is.gd/nasE5M

5 жовтня 2021, 11:10

Коронавірусна хвороба COVID-19 може мати різний перебіг: легкий, середньої тяжкості та тяжкий. Наразі на стаціонарне лікування госпіталізують пацієнтів середньої тяжкості та тяжких хворих. Перелік симптом та станів, при яких пацієнту може знадобитись госпіталізація: Біль у грудній клітці. Важкість дихання, задишка у стані спокою, ознаки дихальної недостатності. Сатурація з рівнем кисню в крові менше 92%. Для вимірювання сатурації в домашніх умовах можна використовувати пульсоксиметр. Порушення свідомості.

4 жовтня 2021, 09:59

Щеплення може врятувати життя та полегшити перебіг COVID-19! Адже вірус не обирає та б’є у найуразливіші місця! Тож якщо ви або ваші близькі маєте гіпертонію, діабет, астму, онко- або аутоімунне захворювання, ВІЛ, гепатит чи іншу хронічну хворобу, вам потрібен захист від COVID-19, який дає вакцинація. Єдиним справжнім протипоказанням до щеплення від COVID-19 наразі є серйозна алергічна реакція на першу дозу вакцини, наприклад анафілактичний шок. Також не варто робити щеплення за температури тіла вище 38°C.

4 жовтня 2021, 09:55

Про вакцину AstraZeneka та міфи щодо "шкоди" вакцинації (ВІДЕО)

4 жовтня 2021, 09:39

Будь-хто від 18 років, саме зараз, доступно й легко може отримати щеплення. ❓❗Чи варто вакцинуватись, та яку з вакцин проти COVID-19 краще обрати у відповідях за матеріалами UNISEF👉https://www.adm-pl.gov.ua/news/vakcinaciya-vid-covid-19-15-nayposhirenishih-zapitan

4 жовтня 2021, 09:34

Дякуємо всім вихователям, вчителям та викладачам, які вакцинувались від COVID-19 й захистили себе та людей поруч. Таких освітян, які щепились принаймні однією дозою вакцини вже 70%. «Як вчитель біології я розумію, як функціонує імунітет – вакцинація є ефективним способом його створити. Крім цього, я вакцинувалась, бо працюю з дітьми і хотіла уберегти своє здоров’я, але і не наражати учнів та учениць на небезпеку.

27 вересня 2021, 13:52

Відсьогодні на порталі Дія можна згенерувати міжнародний COVID-сертифікат про вакцинацію. Для цього потрібен буде лише електронний підпис. Діяти COVID-сертифікат буде 365 днів. Згенерувати COVID-сертифікат можна буде в декілька кліків: 1️⃣ Авторизуйтеся на порталі Дія: https://id.diia.gov.ua/ 2️⃣ Виберіть послугу “Згенерувати COVID-сертифікат”. 3️⃣ Підпишіть кваліфікованим електронним підписом заяву на отримання сертифіката, якою ви дозволяєте ЕСОЗ передати Дії медичні дані для COVID-сертифіката.

27 вересня 2021, 13:50

Усі українці, які пройшли повний курс імунізації від COVID-19, на підтвердження цього можуть отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію та/або згенерувати COVID-сертифікат. Це можна зробити відразу після отримання другої дози для дводозних антиковідних вакцин та на 14-й день після щеплення однодозною вакциною (наприклад Johnson & Johnson). 🟢 “Зелений” COVID-сертифікат вже доступний для всіх користувачів застосунку Дія. 🟡 “Жовтий” СOVID-сертифікат можна згенерувати для користувачів iOS, а Android очікує підтвердження від Google Play.

24 вересня 2021, 14:19

Запис відбувається таким чином: для професійних груп - через роботодавця, який має сконтактувати із регіональним координатором, щоб вакцинували за місцем роботи. Контакти регіональних координаторів можна отримати за телефонами Департаментів охорони здоров'я ОДА/КМДА для організованих колективів - за телефоном контакт-центру МОЗ 0 800 60 20 19 для маломобільних громадян - за допомогою сімейного лікаря або за телефоном контакт-центру МОЗ 0 800 60 20 19

24 вересня 2021, 13:57

Нагадуємо, яку допомогу пацієнт із підозрою або підтвердженим COVID-19 може отримати безоплатно за Програмою медичних гарантій. Первинну медичну та амбулаторно-поліклінічну допомогу. Пацієнтів із легкою та середньої тяжкості формами захворювання, які не мають показань до госпіталізації, рекомендовано лікувати в амбулаторних умовах під наглядом сімейного лікаря. Рішення стосовно лікування в амбулаторних умовах приймає лікар з надання первинної медичної допомоги. Після клінічної оцінки стану пацієнта та оцінки безпеки його домашнього середовища.

24 вересня 2021, 13:55

На всій території України почав діяти жовтий рівень епідемічної небезпеки. Відповідне рішення ухвалила Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій 21 вересня. Водночас вимоги до жовтого рівня є пом’якшеними для вакцинованих. Обмеження жовтого рівня епіднебезпеки не будуть застосовуватися якщо всі учасники (відвідувачі) та усі організатори масових заходів, працівники кінотеатрів, театрів, музеїв чи інших культурних закладів, спортзалів та басейнів матимуть хоча б одне щеплення від COVID-19.

23 вересня 2021, 10:04

За результатами засідання Уряду маємо низку важливих рішень для системи охорони здоров'я: - схвалили та направили до Верховної Ради України законопроект про кримінальну відповідальність за підробку документів про проведені профілактичні щеплення. Розроблений законопроєкт передбачає посилення відповідальності за внесення неправдивих медичних даних про проведене щеплення і забезпечить зовсім інший рівень відповідальності за маніпуляції з довідками про щеплення.

23 вересня 2021, 10:02

У зв'язку з цим Уряд оновив карантинні умови, зокрема щодо роботи закладів освіти. Про це повідомив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет https://t.me/SerhiyShkarlet/321. «При “жовтому” рівні відвідування закладів освіти здобувачами освіти буде дозволено за умови наявності не менш ніж у 80% працівників закладу освіти одного з обов’язкових документів. Їх перелік опублікований тут bit.ly/2VWglwC. Якщо в закладі освіти менш ніж 80% працівників, які мають один із необхідних документів, навчання має продовжуватися (!) з використанням технологій дистанційного навчання.

23 вересня 2021, 09:33

Сьогодні Уряд схвалив розроблений фахівцями МОЗ проєкт Закону України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за підроблення документів, що стосуються проведення профілактичних щеплень”. Законопроєкт поданий на реєстрацію до Верховної ради України. Детальніше на сайті: https://cutt.ly/BEjOvSH

22 вересня 2021, 10:28

Вакцини від COVID-19 містять нейтралізовану частинку або цілий “вбитий” вірус. Коли її вводять в організм, вона знайомить нашу імунну систему зі збудником хвороби та вчить її виробляти антитіла та відповідні клітини для боротьби з захворюванням. Якщо цей збудник, тобто вірус, потрапить в організм, навчена імунна система швидко визначить та знищить його, не допустивши масштабного розвитку хвороби.

22 вересня 2021, 10:22

Чим більше людей отримують щеплення, тим менша ймовірність настання червоного рівня епідемічної небезпеки в Україні. Про це заявив міністр охорони здоров’я Viktor Liashko. «Давайте дамо можливість медикам спокійно працювати. Для цього треба записатись і прийти на процедуру щеплення. Таким чином ви додасте їм зарплату, а не роботу. Проаналізувавши 3 місяці роботи медичної системи, ми бачимо, що 98,1% госпіталізованих з COVID-19 людей — невакциновані», — сказав міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

21 вересня 2021, 12:26

У Центр громадського здоров’я України МОЗ України з’явилося обладнання для секвенування (виявлення нових штамів) зразків SARS-CoV-2 виявлених в українських пацієнтів. Потужність секвенатора – 400 зразків на місяць. Це можливість оперативно реагувати на біологічні загрози. До цього часу Україна відправляла свої зразки на секвенування до лабораторій ВООЗ, що займало певний час. «Переконаний, що наявність лабораторії, яка може проводити секвенування – це питання національної безпеки», – зазначає міністр охорони здоров’я Виктор Ляшко.

21 вересня 2021, 12:24

На засіданні Кабінету Міністрів України 20 вересня 2021 року прийнято рішення про продовження адаптивного карантину та режиму надзвичайної ситуації до 31 грудня 2021 року. «Поточна епідемічна ситуація контрольована. Так, ми фіксуємо зростання кількості нових випадків COVID-19, але завдяки вакцинації маємо запас міцності. Медична система готова реагувати на нову хвилю, але найкращий спосіб зберегти своє життя та здоров’я — щепитися від коронавірусної інфекції за першої нагоди», ​​— заявив міністр охорони здоров’я Viktor Liashko.

20 вересня 2021, 11:24

Я вакцинувалася, тому що не хворіла на COVID-19 і не хочу хворіти, особливо у важкій формі. Тому що багато родичів, багато оточення і вчителів перехворіли дуже важко. Думаючи про свою сім’ю, про свого батька — я прийняла це рішення”. Після вакцинації Світлана почувалася добре, відчувала незначний біль у руці, десь до двох днів. Це не вплинуло на продуктивність роботи, вчителька продовжила звичний робочий день, на той час це було ще дистанційне навчання.

20 вересня 2021, 11:23

Міністерство охорони здоров'я України визначило пріоритетними розробку засобів для виявлення збудників COVID-19, грипу, інших небезпечних вірусів, збудників сибірки, туляремії, бореліозів, холери, антитіл до вірусу кору та збудників хвороби Лайма та бруцельозу, виявлення ботулотоксину та дифтерійного токсину, визначення токсигенності збудника дифтерії. Докладно тематика пріоритетних досліджень і розробок у наказі МОЗ: https://bit.ly/3zjNaRY Кошти виділені за бюджетною програмою «Створення біокластеру “Біологічна безпека та розвиток біотехнологічних технологій”»: https://bit.ly/3nDZydi

20 вересня 2021, 11:17

Наші старші рідні турбуються про все на світі, але часом не про своє здоров’я. Тому не поспішають звертатися до лікаря за перших симптомів. Однак при COVID-19 небезпечним є ураження легень, яке може розвиватися швидко та призводити до нестачі кисню. Дуже важливо пояснити нашим старшим рідним, що за перших симптомів, які нагадують це захворювання, слід контактувати зі своїм сімейним лікарем.

17 вересня 2021, 08:59

Одне щеплення захищає впродовж усього епідемічного сезону від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів. Вакцина позитивно впливає на імунітет людини, зміцнює його і змушує працювати більш активно і продуктивно. Які штами вірусу грипу очікують в сезоні 2021–2022? За прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я, у новому епідсезоні в Україні ймовірно циркулюватимуть 4 штами вірусу грипу: вірус, подібний A/Victoria/2570/2019(H1N1)pdm09 вірус, подібний A/Cambodia/e0826360/2020(H3N2) вірус, подібний В/Washington/02/2019(лінія B Victoria) вірус, подібний B/Phuket/3073/2013(лінія B/Yamagata)

16 вересня 2021, 09:50

Медичні працівники, працівники супермаркетів, банків, аптек, водії громадського транспорту тощо носять маски протягом всього робочого дня, що може спричинити натирання шкіри. Респіратори й хірургічні окуляри прилягають до шкіри значно щільніше, ніж звичайні маски, тому в першу чергу необхідно вжити заходів з запобігання натирання шкіри в місцях контакту. Британські дослідники з Imperial College London порівняли ефективність певних засобів.

16 вересня 2021, 09:46

Вакцини від COVID-19 містять нейтралізовану частинку або цілий “вбитий” вірус. Коли її вводять в організм, вона знайомить нашу імунну систему зі збудником хвороби та вчить її виробляти антитіла та відповідні клітини для боротьби з захворюванням. Якщо цей збудник, тобто вірус, потрапить в організм, навчена імунна система швидко визначить та знищить його, не допустивши масштабного розвитку хвороби.

16 вересня 2021, 09:40

Діти та онуки — це завжди приклади для своїх рідних, хоч вони цього можуть не визнавати публічно. Мама може хотіти собі таку саму сукню як у нас, а дідусь порадиться, чим ми поливаємо рослини на балконі. Тож давайте покажемо їм ще один прекрасний приклад — вакцинуймося від COVID-19 і розкажемо, чому це важливо для кожного. Як записатися на щеплення? - подзвонити сімейному лікарю - подзвонити до реєстратури зручного для вас пункту щеплення або записатися через сайт helsi.me (перелік пунктів щеплень та центрів масової вакцинації 👉 list.covid19.gov.ua)

15 вересня 2021, 09:52

Тепер внутрішній COVID-сертифікат можна отримати після настання технічної можливості. Так званий жовтий сертифікат допоможе уникнути карантинних обмежень жовтого рівня. Так званий зелений — про повний курс захисту. Загалом різні COVID-сертифікати міститимуть інформацію про вакцинацію, негативний результат тестування (діє 72 години) або одужання від COVID-19. Нагадуємо, що COVID-сертифікати матимуть кольорові відмітки виключно в цифровому форматі, друкувати на папері відповідного кольору не потрібно.

15 вересня 2021, 09:48

Миргородщина долучається до флешмобу «Дай мені шанс не захворіти та отримати якісну освіту» Долучайтеся і ви!

14 вересня 2021, 11:35

Чому все ж треба робити щеплення від COVID-19, як працюють вакцини та чи є між ними різниця? Коротко і влучно в спецпроєкті «Вакцінність: фінальні аргументи на користь щеплення» 👉https://platfor.ma/specials/vaccination/

14 вересня 2021, 11:32

Пандемія показала надважливу роль сімейного лікаря в житті кожного з нас. Тому, ми попросили поділитися досвідом сімейну лікарку Daryna Dmytriievska і розповісти чому важливо обрати собі сімейного лікаря й довіряти йому. Перші симптоми COVID-19 та звичайного ГРВІ — майже однакові.

14 вересня 2021, 11:31

Кабінет Міністрів України ухвалив зміни до постанови № 1236, що встановлює нові карантинні обмеження для запобігання поширенню COVID-19. Постанова набирає чинності через 7 днів з моменту публікації. “Запропоновані нами зміни - це можливість стримувати епідемічну ситуацію та зберігати економічну активність країни. Ми говоримо про те, що сьогодні є можливість вакцинуватися та бути захищеним у кожного, наявної вакцини для цього достатньо. Додатково в нас чітко визначені щотижневі кількості поставок вакцин до кінця цього року. Ми дозволили навіть вибирати, якою вакциною щепитися, чого немає у більшості країн”, - зазначив міністр охорони здоров’я Viktor Liashko.

13 вересня 2021, 10:08

Якщо ви щепилися принаймні однією дозою антиковідної вакцини, медіасервіс дарує 7 днів передплати «Кіно+». Це широкий вибір фільмів, серіалів, мультфільмів, фільмових каналів, аудіокниг та подкастів.

13 вересня 2021, 10:05

Юлія Мельник — асистентка кафедри психології та соціальної роботи Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського. «Насамперед щеплення є необхідною умовою роботи з такою великою аудиторією, з якою працюємо ми, викладачі. Контактуємо між собою як колеги. І тому я вирішила вакцинуватися, щоби дійсно не бути тим, хто може перенести цю страшну хворобу до інших людей».

13 вересня 2021, 10:01

Хронічні захворювання можуть переслідувати усіх, але особливо — людей поважного віку. Через ці хвороби люди важче переносять COVID-19 й тому потребують захисту, який дає вакцинація. На вебінарі ви дізнаєтеся: Все про вакцинацію від COVID-19 Чому хронічні хвороби не є протипоказанням до щеплення Як знизити ризик серцево-судинних захворювань та підвищити якість життя Як вберегти свої кістки та суглоби

10 вересня 2021, 09:49

Навколо рутинної вакцинації панує безліч міфів. Ми вирішили розвіяти найпопулярніші з них. Також не забудьте вакцинувати себе та своїх дітей відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень: https://cutt.ly/FWLkuqv Детальніше на сайті: https://cutt.ly/jWLlNPh

10 вересня 2021, 09:43

Вакцинуйтеся! Компанії, які мають у своєму штаті понад 50 охочих щепитися проти COVID-19, можуть записатися на колективну вакцинацію. Докладніше про умови: https://bit.ly/32xy9Oo. Якщо охочих щепитися в організованому колективі менш ніж 50, заохочуйте колег щепитися, перелік центрів вакцинації: https://list.covid19.gov.ua/ Слідкуйте за чистотою. Робоче місце ваших працівників повинно бути чистим: поверхні та предмети слід регулярно протирати дезінфікуючими засобами. Заохочуйте колег дотримуватися гігієни рук.

10 вересня 2021, 09:37

МОЗ оновив стандарти медичної допомоги пацієнтам з COVID-19 Стандарт надання медичної допомоги «Коронавірусна інфекція» постійно актуалізується. Майже щомісяця, з урахуванням оновлених рекомендацій ВООЗ, СDC, ЕCDC. Серед головних змін: Замість трьох днів - один Лікар, який надає медичну допомогу в амбулаторних умовах, повинен інформувати центр контролю та профілактики захворювань МОЗ за адміністративно-територіальною належністю про результат лікування та/або припинення самоізоляції осіб, які підлягали визначенню підтвердженого випадку COVID-19, не пізніше ніж через 1 день від дати, коли він стане відомим.

9 вересня 2021, 08:53

COVID-19 стає пандемією невакцинованих! Про це заявив міністр Viktor Liashko сьогодні на засіданні Уряду. «Наслідуючи практику розвинутих країн, ми пропонуємо наблизити якість життя вакцинованого населення до звичного. Тому цього тижня розпочали спільно з усіма міністерствами ґрунтовно працювати над змінами до карантинних норм, аби дотримуватись балансу між захистом населення від коронавірусу та його благополуччям», — заявив міністр.

9 вересня 2021, 08:51

Дякуємо, що захищаєте себе та близьких від важкого перебігу хвороби, госпіталізації чи смерті.
Записати себе та рідних на щеплення можна у центрах/пунктах вакцинації.

9 вересня 2021, 08:46

Хвилиночку! Щоб не закривалися школи, просимо всіх, хто працює в школі, вакцинуватися від #COVID19 негайно!
Хвилиночку! Щоб не закривалися школи, просимо вчителів та всіх, хто працює в школі, вакцинуватися від #COVID19 негайно!

8 вересня 2021, 09:23

За інформацією Полтавського обласного лабораторного центру МОЗ України, від початку карантину на Полтавщині діагностували 79467 випадків захворювання на COVID-19. Одужали 76874 (+13) жителя області, продовжують лікування 704 людини. Всього зареєстровано 1889 летальних випадків, новий – 1 (Миргородський район). За минулу добу зареєстровано нових випадків – 68.

8 вересня 2021, 09:17

☝️Заклади освіти Полтавської області, де вакциновано менше 80% персоналу, перейдуть на дистанційну форму навчання у разі запровадження «жовтої» зони. 👉Олег Синєгубов: «Нині в області вакциновано першою дозою 60% вчителів, другою – 40%.

8 вересня 2021, 09:15

Для когось пропустити процедуру в салоні краси — трагедія💇‍♀️ Але в час пандемії COVID-19 навіть похід до салону краси може обернутися трагедією😢 Уже понад рік ми живемо в умовах обмежень, і салони краси добре адаптувалися до реальності: персонал у масках, антисептики навколо, марковані зони перебування, заміри температури тіла тощо. Завдяки засобам індивідуального захисту та простим епідемічним правилам можна зробити навіть найбільш контактний процес безпечним.

7 вересня 2021, 09:37

НСЗУ Національна служба здоров'я України у співпраці з фахівцями МОЗ розробила онлайн-курс «Киснева терапія в амбулаторних та домашніх умовах». Завдання курсу: навчити лікарів первинної медичної допомоги забезпечувати належну підтримку пацієнтам з COVID-19, які потребують використання кисневих концентраторів. На курсі ви дізнаєтеся:

7 вересня 2021, 09:32

Навчальний 2021–2022 рік в Україні розпочався у звичному форматі — діти пішли до садочків та шкіл, а студенти — в університети та коледжі. Та варто розуміти, що наближається період, коли очікується збільшення захворюваності на гострі респіраторні вірусні хвороби, у тому числі на COVID-19. Отже, залежно від особливостей епідемічної ситуації в кожному регіоні, форма навчання здобувачів освіти всіх рівнів може змінюватися.

7 вересня 2021, 09:28

COVID-сертифікат - це цифровий документ, який підтверджує статус вакцинованої особи. У майбутньому він включатиме інформацію про негативний результат ПЛР тесту на COVID-19 або факт перенесення хвороби. Сертифікат вже можна сформувати у будь-який момент у застосунку “Дія” без відвідування свого сімейного лікаря. Євросоюз визнав український цифровий сертифікат в Дії. Тому тепер не обов’язково робити паперовий аналог. Отримати сертифікат можуть всі, хто пройшли повний курс вакцинації.

7 вересня 2021, 09:23

Провести 2021/2022 навчальний рік безпечно допоможе вакцинація від COVID-19 та дотримання профілактичних заходів. Адже школа може стати епіцентром поширення коронавірусу.

7 вересня 2021, 09:07

За інформацією Полтавського обласного лабораторного центру МОЗ України, від початку карантину на Полтавщині діагностували 79399 випадків захворювання на COVID-19. Одужали 76861 (+58) житель області, продовжують лікування 650 людей. Всього зареєстровано 1888 летальних випадків. За минулу добу зареєстровано нових випадків – 64.

6 вересня 2021, 09:09

За минулу добу в Україні проти COVID-19 було щеплено 41 787 осіб. З них вакциновано першою дозою – 12 367 людей, завершили вакцинацію (отримали дві дози) – 29 420 осіб. Усього з початку кампанії з вакцинації проведено 9 789 501 щеплень. Вакциновано – 5 581 418 осіб, з них отримали першу дозу – 5 581 416 людей, завершили вакцинацію (отримали дві дози) – 4 208 085 осіб (із них 2 людини отримали першу дозу за кордоном). Вакцинацію здійснювали силами 328 мобільних бригад з імунізації, 973 пункти щеплення і 347 центрів вакцинації.

6 вересня 2021, 09:01

За інформацією Полтавського обласного лабораторного центру МОЗ України, від початку карантину на Полтавщині діагностували 79335 випадки захворювання на COVID-19. Одужали 76803 жителя області, продовжують лікування 644 людини. Всього зареєстровано 1888 летальних випадків, новий – 1 (Кобеляцький район). За минулу добу зареєстровано нових випадків – 3.

26 серпня 2021, 16:13

Це люди різних професій, різного віку та інтересів. Але усі вони цінують своє життя. Ці люди вирішили вакцинуватися від COVID-19, щоб мати змогу бачитися з близькими, допомагати іншим, щоб не боятися користуватися громадським транспортом і, звичайно, щоб захиститися від важкої хвороби та її невтішних наслідків. Читайте їхні історії на ресурсі The Ukrainians    Твіт